DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie klubu

Píše se rok 1907. V malé vesnici Měrovicích nad Hanou se děje něco nevídaného. Na místě zvaném "trávník" se objevilo několik nadšenců, kteří se věnují nové hře. Kopanou k nám přivezli studenti František Ježek a Jan Soušek, kteří studovali v Kroměříži, kde se již fotbal hrával. Na fotbalový míč vybírali peníze a pak jej objednali v Praze. Dresy ušila paní Matylde Wildungová, boty měl každý své. Dřevo na branky dal Jan Soušek a zhotovil je Ferda Dostál. Místo, na kterém se hrálo, sloužilo jako výběh pro dobytek. Duší celého dění byl František Ježek, syn rolníka. Organizoval hráče nejen doma, ale i v nedaleké Hrušce a Chropyni a vyjednával zápasy. Přes zákazy obecního zatupitelstva (kopaná odvádí od práce selské synky i sloužící) se hraje až do roku 1914. Začíná světová válka a s fotbalem je konec.

Po válce se pokračuje v započaté fotbalové éře, ale hraje se stále neorganizovaně. Kořeny jsou však hluboce zapuštěny. Přichází rok 1928. Vzniká sportovní klub HANÁ MĚROVICE u jehož zrodu stáli tito hráči a funkcionáři:

 

JEŽEK František

- předseda

SOUŠEK Ota

- jednatel

HLAVINKA Jaroslav

- vedoucí družstva

STANĚK Jan

- pokladník

DOSTÁL Josef

- kapitán

 

Klub byl přijat do ČSAF a zařazen do HHŽF. Jsou zakoupeny první dresy (černobílé pruhované), nové kopačky, míče a stulpny. Hráči jsou zaregistrováni. Tak byla zahájena fotbalová soutěž ve 4. třídě.

        V průběhu celé historie fotbalu jsme hráli:

       

IV. třídu

1 rok

III. třídu

3 roky

II. třídu

7 let

okresní přebor

27 let

I.B třídu

30 let

I.A třídu

3 roky - nejslavnější kapitola měrovské kopané

 

 

      V roce 2007 jsme oslavili 100. výročí kopané v Měrovicích nad Hanou.